Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
top
logo

Ligi drużynowe

Korespondencyjne

plakat2

 

 

 
 

 

 

IMEK 2016

 

W dniach 27 maja – 7 czerwca 2016 rozegrane zostaną w rumuńskim mieście Mamaia XVII Indywidualne Mistrzostwa Europy kobiet. Podobnie, jak w turnieju męskim rozgrywanym w Kosowie, zawody te są kwalifikacją do Pucharu Świata, a dostanie je pierwsze 14 zawodniczek. Turniej rozgrywany jest na dystansie 11 rund, a po VI rundzie 2 czerwca zawodniczki dostaną dzień wolny. Fundusz nagród przeznaczony do podziału wynosi 60.000 Euro, z czego zwyciężczyni otrzyma 11.000 Euro.

Najwyżej rozstawioną zawodniczką jest była Mistrzyni Świata reprezentująca Bułgarię Antoaneta Stefanowa (2507). I jest to jedyna zawodniczka legitymująca się rankingiem powyżej 2500 ELO. Polskę reprezentują 4 panie – rozstawiona z nr. 8 Monika Soćko (2469), z 12 Jolanta Zawadzka (2442), z 17 Karina Szczepkowska-Horowska (2411) oraz z 49 Oliwia Kiołbasa (2319).

Strona Mistrzostw 
Tabela turniejowa
Szczegółowe wyniki Polek

Transmisja partii na żywo

Galeria zdjęć

 

 

Wyniki Polek

Zawodniczka 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Wynik
 SOĆKO Monika 1 1 ½ ½ ½ 1 ½ 1 0 ½  0 6½
 ZAWADZKA Jolanta 1 0 1 0 1 ½ 1 1 1 0 1
 SZCZEPKOWSKA-HOROWSKA Karina 0 1 1 ½ ½ 1 ½ 1 ½ ½ ½ 7
 KIOŁBASA Oliwia 1 0 0 1 1 ½ ½ 0 ½ ½ 1 6

 

 

Runda 1 - 2016.05.27    Partie Polek

Foto z dnia 1

Nr Kraj Zawodniczka Wynik Kraj Zawodniczka
1 ITA  SEDINA Elena 0 - 1 POL  SOĆKO Monika
2 POL  ZAWADZKA Jolanta 1 - 0 UKR  DOLUHANOVA Evgeniya
3 ITA  MOVILEANU Daniela 1 - 0 POL  SZCZEPKOWSKA-HOROWSKA Karina
4 EST  NARVA Regina 0 - 1 POL  KIOŁBASA Oliwia

 

Trzy zwycięstwa i niestety jedną porażkę zanotowały na starcie nasze reprezentantki. Wygrały swoje partie Monika Soćko z Eleną Sediną (2287), Jola Zawadzka z Eugenią Doluhanovą (2262) oraz Oliwia Kiołbasa z Reginą Narvą (2019). Porażki doznała Karina Szczepkowska-Horowska z Danielą Movileanu (2247). Remisem zakończył się pojedynek rozstawionej z jedynką Antoanety Stefanovej (2507) z Anną Rudolf (2301), a przegrała rozstawiona z dwójką Lela Javakhishvili (2493) z Ulwiją Fatalijewą (2301). Sporą niespodzianką jest wygrana Mistrzyni Świata do lat 20 Natalii Buksy (2288) z Anastazją Bondaruk (2475).

 

 

Runda 2 - 2016.05.28    Partie Polek

Foto z dnia 2

Nr Kraj Zawodniczka Wynik Kraj Zawodniczka
1 POL  SOĆKO Monika 1 - 0 BUL  NIKOLOVA Adriana
2 RUS  OVOD Evgenija 1 - 0 POL  ZAWADZKA Jolanta
3 POL  KIOŁBASA Oliwia 0 - 1 ISR  SHVAJGER Yulija
4 POL  SZCZEPKOWSKA-HOROWSKA Karina 1 - 0 RUS  SHEREBTSOVA Alexandra

 

Niestety już tylko Soćko ma komplet punktów. Dziś wygrała z reprezentantką Bułgarii Adrianą Nikolovą (2331). Drugie zwycięstwo w naszym obozie przyniosła Szczepkowska-Horowska, która okazała się lepsza od niżej notowanej Aleksandry Zherebtsovej(2200), Niespodziewanie swoją partię przegrała Zawadzka z Jewgieniją Ovod (2329). Przegrała też Kiołbasa z Julią Shvayger (2415). Komplet punktów ma 17 zawodniczek w tym Monika Soćko. Pozostałe nasze reprezentantki mają po 1 punkcie. 

 

Runda 3 - 2016.05.29    Partie Polek

Foto z dnia 3

Nr Kraj Zawodniczka Wynik Kraj Zawodniczka
1 ITA  ZIMINA Olga ½ - ½ POL  SOĆKO Monika
2 POL  ZAWADZKA Jolanta 1 - 0 AZE  FATALIYEVA Ulviyya
3 GEO  MIKADZE Miranda 0 - 1 POL  SZCZEPKOWSKA-HOROWSKA Karina
4 ROU  IONESCU Irina 1 - 0 POL  KIOŁBASA Oliwia

 

Pierwsza połówkę straciła Soćko remisując po wyrównanej partii czarnymi z Olgą Ziminą (2361). Porywający i pełen zwrotów pojedynek zaprezentowały nam Zawadzka oraz Ulwija Fataliyeva (2301). Obydwie zawodniczka zagrały bezkompromisowo, a ostatnią, która się pomyliła była Azerka, co dało zwycięstwo Polce. Szczepkowska-Horowska stanęła gorzej w pojedynku z Mirandą Mikadze (2233), jednak doczekała się niedokładnego posunięcia rywalki i również zainkasowała punkt. Niestety drugiej porażki doznała Kiołbasa, która tym razem nie znalazła właściwego planu gry w partii z Iriną Ionescu (2181). Komplet punktów na jeszcze 4 zawodniczki – Atalik, Mamedjarova, Gaponenko oraz Shvayger. Soćko z 2,5 pkt jest w drugiej grupie. Zawadzka i Szczepkowska-Horowska mają po 2 pkt, a Kiołbasa 1 pkt.

 

 

Runda 4 - 2016.05.30    Partie Polek

Foto z dnia 4

Nr Kraj Zawodniczka Wynik Kraj Zawodniczka
1 POL  SOĆKO Monika ½ - ½ ROU  FOISOR Cristina-Adela
2 ITA  BRUNELLO marina 1 - 0 POL  ZAWADZKA Jolanta
3 POL  SZCZEPKOWSKA-HOROWSKA Karina ½ - ½ ESP  MATNADZE Ana
4 POL  KIOŁBASA Oliwia 1 - 0 AUT  HAPALA Elisabeth

 

Soćko zanotowała kolejny remis – tym razem z Cristiną-Adelą Foisor (2322). Niestety fatalną podstawkę zaliczyła Zawadzka i chwile potem musiała uznać się za pokonaną w pojedynku z Mariną Brunello (2336). Także remisem zakończył się pojedynek Szczepkowskiej-Horowskiej z Aną Matnadze (2332), a jedyne zwycięstwo w polskim obozie odniosła Kiołbasa nad Elisabeth Hapala (2227). W czołówce wygrała tylko Shvayger i została samodzielną liderką.

 

 

Runda 5 - 2016.05.31    Partie Polek

Foto z dnia 5

Nr Kraj Zawodniczka Wynik Kraj Zawodniczka
1 HUN  GARA Ticia ½ - ½ POL  SOĆKO Monika
2 UKR  BABIY Olga ½ - ½ POL  SZCZEPKOWSKA-HOROWSKA Karina
3 POL  ZAWADZKA Jolanta 1 - 0 ROU  SANDU Mihaela
4 RUS  ZHEREBTCOVA Alexandra 0 - 1 POL  KIOŁBASA Oliwia

 

Dzięki remisowi z Iriną Gaponenko, Julia Shvayger utrzymuje samodzielne prowadzenie w Indywidualnych Mistrzostwach Europy Kobiet. Reprezentantka Izraela po debiucie zdobyła pionka, ale był on niezwykle trudny do realizacji. To Ukrainka wręcz w niektórych momentach miała szanse na przejęcie inicjatywy. Po serii uproszczeń partia skończyła się jednak sprawiedliwym podziałem punktu. Takim samym rezultatem zakończyła się również partia Ekaterina Atalik – Aleksandra Goriaczkina. W pojedynku wiceliderek zdawało się, że górą będzie Rosjanka, która osłabiła pozycję białego króla. Po wymianie hetmanów nie miało to jednak już takiego znaczenia i gra zakończyła się równą końcówką.

Trzeci remis z rzędu zanotowała Monika Soćko. Gara Ticia wybrała bardzo spokojną wersję na Obronę Caro-Kann, gdzie obydwu stronom ciężko przełamać oponenta. Właśnie pod tym znakiem przebiegał ten pojedynek i po szeregu wymian przeszło do równej końcówki. Wprawdzie nasza zawodniczka próbowała złamać obronę Węgierki, ale nie przyniosło to rezultatów. Tym samym wynikiem zakończyła swoją partię Karina Szczepkowska-Horowska. Polka wybrała ciekawe odgałęzienie w Partii hiszpańskiej i zdawało się, że krok po kroku przełamuje rywalkę. Ukrainka zachowała jednak czujność i gra się uspokoiła. Zwycięstwo stało się udziałem Jolanty Zawadzkiej. W dynamicznej pozycji Mihaela Sandu radziła sobie dobrze i zdawało się, że to nasza reprezentantka może przeżywać trudne chwile. Jednakże słaby ruch Rumunki 33…Gf8 pozwolił na ładne 24.Sg6, po którym partia zakończyła się błyskawicznie. Po nieco słabszym początku Oliwia Kiołbasa wygrała drugą z rzędu partię. Polka rozegrała ciekawy pojedynek, najpierw przejściowo ofiarowując pozycyjnie pionka, a w dalszym biegu partii przechodząc do lepszej końcówki, którą ostatecznie zamieniła w punkt.

Po pięciu rundach samodzielnie prowadzi Julia Shvayger (4,5 punktu) nad grupą ośmiu zawodniczek, spośród których zmierzy się jutro z posiadającą pierwszy numer startowy Antoanetą Stefanową. Monika Soćko posiada punkt mniej od liderki, a w szóstej rundzie podejmie białymi Szidonię Vajdę. Pozostałe Polki mają po 3 punkty. Jolanta Zawadzka zagra z Aną Matnadze, Karina Szczepkowska-Horowska z Darią Pustowojtową, a Oliwia Kiołbasa z Iriną Bulmagą.

 

 

Runda 6 - 2016.06.01    Partie Polek

Foto z dnia 6

Nr Kraj Zawodniczka Wynik Kraj Zawodniczka
1 POL  SOĆKO Monika 1 - 0 HUN  LAZARNE Vajda Szidonia
2 POL  ZAWADZKA Jolanta ½ - ½ ESP  MATNADZE Ana
3 POL  SZCZEPKOWSKA-HOROWSKA Karina 1 - 0 RUS  PUSTOVOITOWA daria
4 POL  KIOŁBASA Oliwia ½ - ½ ROU  BULMAGA Irina

 

Dotychczasowa liderka, Julia Shvayger, przegrała z Antoanetą Stefanową, która dzięki temu objęła samodzielne prowadzenie po szóstej rundzie. Kluczowym momentem było 20.Gg5, po którym Bułgarka zdobyła przewagę, której nie oddała już do końca partii (mimo pewnych szans przeciwniczki na wiecznego szacha). Pojedynki wiceliderek (Paehtz – Atalik, Gaponenko – Goriaczkina i Bodnaruk – Arakhamia-Grant) zakończyły się podziałem punktu.

Remisową passę przełamała Monika Soćko, która pokonała Szidonię Vajdę. Początkowo partia miała senny przebieg, ale Polka ciekawie zaostrzyła grę, oddając pionka za inicjatywę. Decydujące okazało się ładne dla oka uderzenie 30.Hf7. Spośród pozostałych naszych reprezentantek wygraną zanotowała jeszcze Karina Szczepkowska-Horowska. Partia ta może być klasycznym przykładem walki dobrego i złego gońca. Polka wymieniła resztę figur, zostawiając przeciwniczce wyłącznie gońca, który był ograniczony przez własne pionki. Pojedynek zresztą zakończył się zugzwangiem, gdy żadna figura czarnych nie miała ruchu. Zremisowały za to Jolanta Zawadzka i Oliwia Kiołbasa. Pierwsza z nich wytworzyła sobie czystą przewagę związaną ze słabością unieruchomionego pionka d6. Powstałe taktyczne komplikacje były korzystne dla Polki, która została z hetmanem za wieżę i skoczka. Kilka niedokładności pozwoliło jednak Hiszpance wrócić do gry i to nasza reprezentantka musiała salwować się wiecznym szachem. Oliwia Kiołbasa zanotowała cenny remis z wyżej rozstawioną Iriną Bulmagą. Polka zaprezentowała ciekawy atak i pozostaje wrażenie, że w końcowej pozycji to głównie Rumunka mogła cieszyć się z zagranego powtórzenia posunięć.

Po sześciu rundach Antoaneta Stefanowa samodzielnie prowadzi nad grupą jedenastu zawodniczek, wśród których jest Monika Soćko. Polkę czeka trudne zadanie, gdyż zmierzy się z dotychczasową liderką, Julią Shvayger. Pół punktu mniej ma Karina Szczepkowska-Horowska, która zagra z Olgą Ziminą. Jolanta Zawadzka podejmie Elenę-Luminitę Cosmę, a Oliwia Kiołbasa Nastassię Ziazulkinę.

2 czerwca jest dniem wolnym, a następna runda odbędzie się w piątek o godzinie 14.00 czasu polskiego.

 

 

Runda 7 - 2016.06.03    Partie Polek

Foto z dnia 7

Nr Kraj Zawodniczka Wynik Kraj Zawodniczka
1 ISR  SVAYGER Yuliya ½ - ½ POL  SOĆKO Monika
2 ITA  ZIMINA Olga ½ - ½ POL  SZCZEPKOWSKA-HOROWSKA Karina
3 ROU  COSMA Elena-Luminita 0 - 1 POL  ZAWADZKA Jolanta
4 BLR  ZIAZIULKINA Nastassia ½ - ½ POL  KIOŁBASA Oliwia

 

Pierwsze cztery partie siódmej rundy IMEK zakończyły się podziałem punktu. Zremisowała m. in. dotychczasowa samodzielna liderka Antoaneta Stefanowa. Elisabeth Paehtz wybrała spokojną wersję Obrony Caro-Kann, a po debiucie zawodniczki szybko powtórzyły posunięcia. Na prowadzenie dołączyła Anna Uszenina, która wygrała z Ekateriną Atalik. Reprezentantka Turcji wpadła w ładne 18…Gg5, po którym Ukrainka zdobyła jakość i po długiej walce ją zrealizowała.

Remisem zakończyła się partia Moniki Soćko z radzącą sobie rewelacyjnie w pierwszej części turnieju Julią Shvayger. Polka nieciekawie wyszła z fazy debiutowej, a z powstałych nieco później komplikacji przeszło do lepszej dla reprezentantki Izraela końcówki. Mistrzyni Polski czujnie przeszła jednak do wieżówki, którą, pomimo gorszej pozycji, dało się zremisować. Podziałem punktu zakończyła się również partia Kariny Szczepkowskiej-Horowskiej. Olga Zimina złapała po debiucie niewielką przewagę pozycyjną, którą ciekawie realizowała. Zamiast jednak próbować gry na wygraną, postanowiła dać wiecznego szacha. Jako jedyna z polskiej ekipy wygrała Jolanta Zawadzka. Prawidłowe decyzje strategiczne pozwoliły naszej zawodniczce zdobyć lepszą strukturę pionową i aktywniejsze figury. Decydującą o wyniku partii była niestandardowa podstawka motywu 32…g5 z planem g4, po czym Polka zdobyła figurę. Kolejny remis z wyżej rozstawioną rywalką przypadł Oliwii Kiołbasie. Pomimo prób Nastasia Ziaziulkina nie potrafiła przebić solidnego wariantu wybranego przez naszą zawodniczkę i partia zakończyła się podziałem punktu.

W ósmej rundzie na pierwszym stole dojdzie do pojedynku dwóch liderek: Antoanety Stefanowej i Anny Uszeniny. W czternastoosobowej grupie pościgowej znajduje się Monika Soćko, która zagra z liderką Szkocji: Ketevan Arakhamią-Grant. Jolanta Zawadzka i Karina Szczepkowska-Horowska mają pół punktu mniej i zmierzą się odpowiednio z Iriną Bulmagą i Ticią Garą. Oliwię Kiołbasę podejmie wyżej rozstawiona Marina Nieczajewa.

 

 

Runda 8 - 2016.06.04    Partie Polek

Foto z dnia 8

Nr Kraj Zawodniczka Wynik Kraj Zawodniczka
1 POL  SOĆKO Monika 1 - 0 SCO  ARAKHAMIA-GRANT Ketevan
2 POL  ZAWADZKA Jolanta 1 - 0 ROU  BULMAGA Irina
3 POL  SZCZEPKOWSKA-HOROWSKA Karina 1 - 0 HUN  GARA Ticia
4 POL  KIOŁBASA Oliwia 0 - 1 RUS  NECHAEVA Marina

 

Ósma runda okazała się zdecydowanie najbardziej waleczną spośród do tej pory rozegranych na Indywidualnych Mistrzostwach Europy Kobiet. Dość wspomnieć, że na pierwszych piętnastu szachownicach aż 12 partii zakończyło się rezultatywnie! Doszło również do wyłonienia samodzielnej liderki, którą została Anna Uszenina po wygranej nad Antoanetą Stefanową. Bułgarka nieco zaryzykowała, wybierając niestandardowe ustawienie debiutowe, a następnie od razu przechodząc do ofensywy. Momentami wydawało się, że taka strategia przyniesie efekty, ale Ukraince udało się odeprzeć natarcie i wykorzystać osłabienie pozycji białych.

Wszystkie partie polskich zawodniczek także zakończyły się rezultatywnie, z czego zwycięstwa osiągnęły Moninka Soćko, Jolanta Zawadzka i Karina Szczepkowska-Horowska. Pierwsza z nich pokonała doświadczoną Ketevan Arakhamię-Grant. Po początkowym spokojnym przebiegu przeszło do końcówki, gdzie jedyną przewagą polskiej zawodniczki był słabszy goniec rywalki. Monika Soćko znalazła ciekawą możliwość przejścia królem po białych polach do obozu przeciwniczki, na co reprezentantka Szkocji odpowiedziała zbyt nerwowo ofiarą jakości, po której Polka odpowiedziała silną kontrofiarą, gwarantującą dużą przewagę. Jolanta Zawadzka wygrała z Iriną Bulmagą. Początkowo zdawało się, że po wyrobieniu przeciwniczce słabości na c6 Polka powoli będzie realizować przewagę, ale wymiana pionka a6 za pionka h2 skomplikowała grę. We wzajemnych wyścigach pionków zazwyczaj górą jest strona z gońcem, ale Bułgarka nieopatrznie pozwoliła na skoordynowanie ciężkich figur białych, co poskutkowało skutecznym polowaniem na czarnego króla. Karina Szczepkowska-Horowska od początku złapała przewagę w partii z Ticią Garą. Przeciwniczka nie znalazła antidotum na nacisk Polki i partia zakończyła się matowym atakiem. Porażki doznała niestety Oliwia Kiołbasa. W modnym odgałęzieniu Obrony Caro-Kann nasza reprezentantka nie stworzyła przeciwniczce kłopotów, a szybko okazało się, że problemem może stać się obrona pionka h5.

Dziewiąta runda będzie niebywałą gratką dla polskich kibiców. Monika Soćko, która w tym momencie dzieli miejsca 2-6, zagra z liderką, Anną Uszeniną. Jolanta Zawadzka i Karina Szczepkowska-Horowska dzielą miejsce 7-17. Pierwsza z nich zmierzy się z doświadczoną Cristiną-Adelą Foisor, a druga zagra z dotychczasową liderką, Antoanetą Stefanową.

Trzymamy kciuki za polskie reprezentantki! Runda rozpocznie się tradycyjnie o godzinie 14.00 czasu polskiego.

 

Runda 9 - 2016.06.05    Partie Polek

Foto z dnia 9

Nr Kraj Zawodniczka Wynik Kraj Zawodniczka
1 UKR  USHENINA Anna 1 - 0 POL  SOĆKO Monika
2 POL  SZCZEPKOWSKA-HOROWSKA Karina ½ - ½ BUL  STEFANOVA Antoaneta
3 ROU  FOISOR Cristina-Adela 0 - 1 POL  ZAWADZKA Jolanta
4 AZE  MAMEDJAROVA Zeinab ½ - ½ POL  KIOŁBASA Oliwia

 

Niestety dla polskich kibiców, Monika Soćko przegrała z liderującą Anną Uszeniną. Po dość spokojnym debiucie, przy symetrycznej strukturze, Ukrainka zdecydowała się na komplikujące grę 15.Se4. Posunięciem, które przyprawiło Polkę o kłopoty, było niezbyt naturalne 16…Wdc8 zamiast 16…Wac8, po którym raczej to czarne mogłyby uzyskać przewagę. W dalszej części partii nieskoordynowanie czarnych bierek oraz para gońców białych sprawiały kłopoty, a silne 28.Sc6 potwierdziło znaczącą przewagę białych. Dystans pół punktu do liderki utrzymały Elisabeth Paehtz po wygranej z Inną Gaponenko oraz Sabrina Vega Gutierrez po zwycięstwie z Anastasią Bodnaruk.

Spośród polskich zawodniczek, punkt w dziewiątej rundzie powędrował jedynie do Jolanty Zawadzkiej. W symetrycznej strukturze Polka stopniowo wzmacniała nacisk. Kiedy doszło do komplikacji, Cristina-Adela Foisor od razu popełniła decydujący błąd, pozwalając na ładne 38…Wd3 z całkowitą dominacją po czarnych polach. Karina Szczepkowska-Horowska po kilkunastu posunięciach zremisowała z posiadającą pierwszy numer startowy Antoanetą Stefanową. Remis stał się również udziałem Olwiii Kiołbasy w partii z Zeinab Mamedżarową. Nasza zawodniczka w zbliżonej do równości pozycji wysforowała się pionkiem aż na b3 i okazało się, że nie można go obronić. Azerka dobrze realizowała przewagę, zostając wręcz z dwoma pionkami więcej w ciężkofigurowej końcówce. Polce udało się jednak odbić jednego z nich, a realizacja drugiego okazała się niemożliwa.

Na dwie rundy przed końcem samodzielnie prowadzi Anna Uszenina nad Elisabeth Paehtz i Sabriną Vega Gutierrez. Miejsca 3-6 dzieli Jolanta Zawadzka, która zmierzy się z Lilit Mrktchian. Monika Soćko zagra z Aną Matnadze, a Karina Szczepkowska-Horowska z Anną Stiażkiną. Olwia Kiołbasa podejmie Dinę Belenkaję. 

 

Runda 10 - 2016.06.06    Partie Polek

Foto z dnia 10

Nr Kraj Zawodniczka Wynik Kraj Zawodniczka
1 ARM  MKRTCHIAN Lilit 1 - 0 POL  ZAWADZKA Jolanta
2 POL  SOĆKO Monika ½ - ½ ESP  MATNADZDE Ana
3 RUS  STAZKHINA Anna ½ - ½ POL  SZCZEPKOWSKA-HOROWSKA Karina
4 ROU  KIOŁBASA Oliwia ½ - ½ RUS  BELENKAYA Dina

 

Po remisie w przedostatniej rundzie Anna Uszenina utrzymała samodzielne prowadzenie w Indywidualnych Mistrzostwach Europy Kobiet. W partii z Sabriną Vegą Gutierrez zawodniczki zgodziły się na remis już po 17 posunięciach. Podziałem punktu zakończyła się również partia na drugiej szachownicy, pomiędzy Nataliją Pogoniną i Elisabeth Paehtz. Przewagę przez większość partii utrzymywała Niemka, ale nie potrafiła jej zrealizować. Niestety dla polskich kibiców, do grupy pościgowej za liderką dołączyła Lilit Mrktchian po zwycięstwie nad Jolantą Zawadzką. Początkowo Ormianka uzyskała klasyczną przewagę pionkową w centrum, która jednak wraz z kolejnymi wymianami stopniowo zanikała. Polka miała jednak problem z neutralizacją silnego Sd6. Istotną rolę w końcówce odgrywała również obecność gońca rywalki, który w otwartej pozycji z grą na obu skrzydłach radził sobie lepiej niż skoczki naszej reprezentantki.

Pozostałe pojedynki Polek zakończyły się remisami. Monika Soćko wybrała dość spokojną strukturę karlsbadzką. Mistrzyni Polski zrealizowała standardowy plan ataku mniejszościowego z dojściem do posunięcia b5, ale nietrafione odbicie pionka na tym polu hetmanem pozwoliło przeciwniczce na inwazję wieżą po linii c. Pomimo wielu prób, zawodniczki ostatecznie podpisały remis w mocno uproszczonej pozycji. Karina Szczepkowska-Horowska wyszła z dobrą pozycją z debiutu, ale zbyt pasywne 19…Se8 pozwoliło przejąć grę przeciwniczce przy otwartej pozycji. Dominacja Anny Stiażkiny wyglądała niezwykle groźnie, ale nieostrożne 32.Hc5 pozwoliło na 32…Wg2, po którym Polka złapała wiecznego szacha. Oliwia Kiołbasa zagrała ambitną wersję w Obronie Caro-Kann, ale przeciwniczka klasycznym kontruderzeniem 13…c5 zaczęła walczyć o przejęcie inicjatywy. Po kilku wymianach powstała pozycja ze złym gońcem Polki, ale osłabienie pionka e6 nie pozwoliło Dinie Belenkaji realnie zawalczyć o wygraną i partia zakończyła się remisową wieżówką.

Przed ostatnią rundą samodzielnie prowadzi Anna Uszenina przed Elisabeth Paehtz, Sabriną Vegą Gutierrez i Lilit Mrktchian. Ukrainka zmierzy się z Ormianką, a Niemka z Hiszpanką. Trójka polskich zawodniczek (Monika Soćko, Jolanta Zawadzka i Karina Szczepkowska-Horowska) ma 6,5 punktu i dzieli miejsca 10-19. Pomimo, że wyklucza to nasze szachistki z walki o medale, to Polki walczą o miejsca w pierwszej czternastce, które premiowane są występem w Mistrzostwach Świata Kobiet. Monika Soćko zagra z Ekateriną Atalik, Jolanta Zawadzka z Szidonią Lazarne Vajdą, a Karina Szczepkowska-Horowska z Aleksandrą Goriaczkiną. Oliwia Kiołbasa zmierzy się z Cemre Yildiz Betul.

 

 

Runda 11 - 2016.06.07    Partie Polek

Nr Kraj Zawodniczka Wynik Kraj Zawodniczka
1 POL  ZAWADZKA Jolanta 1 - 0 HUN  LAZARNE VAJDA Szidonia
2 POL  SZCZEPKOWSKA-HOROWSKA Karina ½ - ½ RUS  GORYACHKINA Aleksandra
3 TUR  ATALIK Ekaterina 1 - 0 POL  SOĆKO Monika
4 TUR  YILDIZ Betul Cemre 0 - 1 POL  KIOŁBASA Oliwia

 

W ostatniej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Europy Kobiet liderująca od połowy turnieju Anna Uszenina zremisowała w krótkiej partii z Lilit Mrktchian. Ukrainka wybrała spokojne odgałęzienie w Obronie Nimzowitscha i w nieco lepszej pozycji w symetrycznej strukturze zaproponowała podział punktu. Na drugiej szachownicy Sabrina Vega Gutierrez wygrała z Elisabeth Paehtz. Niemka pomimo białego koloru nie poradziła sobie w debiucie i szybko wpadła w nierozwiązywalne kłopoty. Niedokładna gra Hiszpanki pozwoliła jednak na kontrę i dopiero późniejsze błędy Elisabeth Paehtz spowodowały jej porażkę. Dzięki temu zwycięstwu Sabrina Vega Gutierrez zrównała się punktami z Anną Uszeniną, ale lepsze wartościowanie dało złoty medal Ukraince. Ostatnie miejsce na podium zajęła mająca pierwszy numer startowy Antoaneta Stefanowa, która w ostatniej rundzie pokonała turniejową „trójkę”, Nataliję Pogoninę.

Jedyną polską zawodniczką, która zmieściła się w pierwszej czternastce (premiowanej awansem do Mistrzostw Świata Kobiet) została Jolanta Zawadzka, po pokonaniu  Szidonii Lazarne Vajdy. Polka wybrała spokojną wersję Partii włoskiej i początkowo Węgierka radziła sobie z tym dobrze, ciekawie wykorzystując linię f do tworzenia nacisku na białego króla. Kluczową niedokładnością okazało się zbyt ambitne 20…g5, po którym nasza reprezentantka znalazła ciekawą koncepcję, której puentą było silne wtrącenie 23.Sf5 z ideą Sh6. Karina Szczepkowska-Horowska prowadziła niezwykle ciekawą grę z wyżej rozstawioną Aleksandrą Goriaczkiną. Rosjanka została zmuszona do przejściowej ofiary figury, ale dzięki jej dokładnej grze wszystko szybko zakończyło się remisem w równej końcówce. Polska zawodniczka podzieliła 11-23 miejsce, ale z uwagi na nie najlepsze wartościowanie nie zajęła premiowanej awansem pozycji. Nieprzyjemnie turniej zakończył się dla Mistrzyni Polski, Moniki Soćko. Ekaterina Atalik wybrała ciekawą odpowiedź na Obronę Gruenfelda, a dobry plan 14.h4 wpędził Polkę w duże problemy. Reprezentująca Turcję zawodniczka po kilku dokładnych ruchach zdobyła figurę, którą pewnie zrealizowała. Nieco więcej szczęścia na koniec miała Oliwia Kiołbasa. Cemre Yildiz Betul po debiucie zdobyła najpierw jednego pionka, a potem drugiego. Wszystko wskazywało na to, że partii nie da się uratować, tym bardziej, gdy Turczynka ruszyła parę wolnych, oddalonych pionków na liniach a i b. Podstawka ruchu 51…Hc1 z ideą 52…Kg7 i Wh8 szybko jednak zakończyła partię na korzyść Polki.

 

 

Podsumowanie

Anna Uszenina zwycięża w Indywidualnych Mistrzostwach Europy Kobiet

Anna Uszenina oraz Sabrina Vega Gutierrez zgromadziły po 8,5 punktu z 11 partii. Z uwagi na lepsze wartościowanie złoty medal przypadł Ukraince, która prowadziła przez całą drugą połowę turnieju, dzięki imponującej serii zwycięstw w rundach 5-9. Hiszpanka, która przed turniejem została rozstawiona dopiero z 24 numerem startowym, okazała się prawdopodobnie najbardziej waleczną zawodniczką turnieju, wygrywając aż 8 partii (!) przy dwóch porażkach i remisie. Po 8 punktów uzyskały Antoaneta Stefanowa i Lilit Mrktchian, ale to pierwszej z nich przypadł brązowy krążek.

Wśród polskich zawodniczek najwyższe miejsce zajęła Jolanta Zawadzka, gromadząc 7,5 punktu, zdobywając ósmą lokatę i zyskując 3 punkty elo. Trzykrotna Mistrzyni Polski jako jedyna nasza reprezentantka znalazła się w pierwszej czternastce zawodów, co oznacza możliwość gry w Mistrzostwach Świata Kobiet. Polka rozpoczęła turniej niezbyt dobrze (dwa punkty z czterech), ale w drugiej połowie rozgrywek odniosła wiele cennych zwycięstw, m.in. dzięki serii trzech wygranych w rundach 7-9. Karina Szczepkowska Horowska z 7 punktami zajęła 18 lokatę (dzieląc 11-22 miejsce) i zdobywając 4 punkty do rankingu. Polka przegrała tylko w pierwszej rundzie, ale zremisowała w ciągu turnieju aż sześć partii, co nie pozwoliło zawalczyć o wyższą lokatę. Należy jednak przyznać, że wśród przeciwniczek naszej reprezentantki były m. in. wyżej rozstawione Antoaneta Stefanowa i Aleksandra Goriaczkina. Pechowo turniej ułożył się dla Moniki Soćko, która przez dłuższy czas trzymała się w czołówce zawodów. Jednakże porażka z przyszłą Mistrzynią Europy oraz przegrana w ostatniej rundzie zepchnęła aktualną Mistrzynię Polski na 25 miejsce i przyczyniła się do straty 6 punktów elo. Oliwia Kiołbasa ostatecznie zajęła 42 miejsce, zdobywając 6 punktów (cztery zwycięstwa, cztery remisy i trzy porażki) i tracąc jeden punkt elo. Z pewnością zebrane doświadczenie i ostra walka z renomowanymi zawodniczkami zaprocentuje w dalszym rozwoju naszej szesnastoletniej reprezentantki.

 

 

 

 

Kurier Szachowy

 

Kurier33 34

Kurier szachowy nr 33/34
(październik/listopad 2016)

Statystyka witryny

Użytkowników:
3
Artykułów:
143
Zakładek:
9
Odsłon artykułów:
152023

Statystyki


bottom
top

Zadanie 1

Zadanie1

Posunięcie białych. Remis

Rozwiązanie

 

Zadanie 2

Zadanie2

Posunięcie białych. Remis

Rozwiązanie

 

Co  tydzień  nowe  zadania !

Zadanie 3

Zadanie3

Posunięcie czarnych. Wygrana.

Rozwiązanie

 


bottom

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.

Copyright © 2019 Klub Szachowy Stowarzyszenia "Nasz Rymanów". Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.